رنگ و ابزار

پمپ کولر چیست و انواع پمپ کولر

معرفی انواع پمپ کولر

انواع پمپ کولر آبی چیست؟

انواع پمپ کولر آبی ساختاری شبیه به پمپ آب ساختمان دارد، ولی در ابعاد کوچکتر، یعنی درست شبیه به پمپ آب ساختمان دارای دو قسمت الکتریکی و مکانیکی می باشد.

بخش الکتریکی پمپ آب کولر آبی شامل الکتروموتور دستگاه شده و پروانه و شافت آن بخش مکانیکی پمپ را تشکیل می دهند.

با این تفاوت که پمپ آب کولر آبی دارای کلاهک برای جلوگیری از ریزش آب بر روی موتور آن، یک عدد پایه برای نگه داری پمپ بر روی تشتک، یک عدد کفی به منظور آب بندی پمپ و همچنین قسمتی به نام چپقی می باشد.

چپقی پمپ در واقع لوله های کوتاه و محل اتصال شلنگ خروجی آب از پمپ است که در ادامه به توزیع کننده های سه راهی آب بر روی پوشال ها می رسد.

انواع پمپ کولر از لحاظ جنس بدنه در مدل های متنوع پلاستیکی، استیل و چدن موجود است، که همین تنوع در جنس باعث تنوع در وزن این وسیله بین 1 تا 3 کیلوگرم شده است.

همچنین توان موتوری انواع پمپ کولر معمولاً بین 500-0 وات بوده و از نوع تک فاز است.

انواع پمپ کولر چگونه کار می کند؟

پمپ آب کولر همانطور که از نام این تجهیز مشخص است، جهت پمپاژ آب در کولر استفاده می شود، به این صورت که پس از ورود آب به قسمت کف کولر، این آب توسط پمپ کولر بر روی پوشال ها جاری شده و پس از برخورد هوای گرم که در اثر حرکت فن ها به فضای داخل کولر انتقال یافته است، به پوشال ها، این گرما به آب انتقال یافته و در نهایت هوای خنک شده دوباره توسط فن ها به محیط اطراف کولر بازگردانده می شوند. در صورت عدم عملکرد صحیح پمپ آب کولر، هوای خنک تولید شده، فاقد رطوبت بوده و عملکردی مشابه پنکه خواهد داشت.

انواع پمپ کولر از بهترین برندهای پمپ کولری

 1. انواع پمپ کولر الکتروژن مدل البرز
 2. پمپ آب کولری الکتروژن مدل سبلان
 3. انواع پمپ کولر موتوژن
 4. پمپ کولر مگاژن بیهق
 5. پمپ کولر آراز

بررسی نقش پمپ آب در کولر آبی

انواع پمپ کولریکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده کولر آبی است، که بدون وجود و کارکرد صحیح آن دستگاه مثل یک پنکه عمل کرده و فقط باد گرم می زند.

نحوه کار پمپ آب کولر آبی به این صورت است که در تشتک کولر قرار گرفته و وقتی مقدار آب درون تشتک به حد مورد نیاز برسد، شروع به مکش آب و پاشش آن به توزیع کننده های آب بر روی پوشال های کولر آبی می کند.

در ادامه فن یا پروانه کولر آبی با گردش دائمی خود باد گرم را به پوشال های خیس خورده کولر می زند تا در نهایت هوای خنک از طریق دریچه و کانال کولر وارد ساختمان شود.

پمپ آب را باید به صوت عمود و در داخل یک سبد در تشتک کولر آبی قرار داد، با این هدف که ذرات و زباله ها وارد قسمت پروانه پمپ نشده و چرخش آن را مختل نکنند.

انواع پمپ کولر آبی

پمپ آب کولر آبی با توجه به نوع ساختار در انواع مختلفی ارائه می شوند:

 • انواع پمپ کولر دینامیکی: پمپ های دینامیکی استفاده شده در ساختار کولر آبی از نوع سانتریفیوژ بوده و نحوه عملکرد آن ها به این گونه می باشد، که به صورت پیوسته انرژی را به سیال انتقال می دهند. از مزایای این نوع از پمپ ها می توان به مقرون به صرفه بودن و ثابت بودن فشار تولید شده در طول زمان اشاره نمود.
 • انواع پمپ کولر مکانیکی: این مدل پمپ که جهت فعالیت نیازمند برق نمی باشد، موجب صرفه جویی در مصرف برق می شود.
 • پمپ آب کولر دارای استاتور تک توربینی یا استاتور دو بالشتکی
 • پمپ آب کولر مستقل از موتور کولر
 • پمپ آب کولر وابسته به موتور کولر
 • انواع پمپ کولر  با توجه به جنس نیز تقسیم بندی می شوند، برخی از جنس استیل و برخی دیگر از آهن سیلیس ساخته می شود.

پمپ آب کولر چگونه می سوزد؟

انواع پمپ کولر  پس از مدتی در صورت عدم توجه به برخی از نکات دچار خرابی می شوند به همین دلیل در ادامه به معرفی برخی از عوامل که توجه به آن ها موجب طولانی تر شدن عمر پمپ آب کولر می شود، می پردازیم:

 • پمپ آب کولر به هیچ وجه نباید بدون آب کار کند به همین دلیل توصیه می شود در فواصل زمانی معین اقدام به بررسی شیلنگ آب، شناور کولر و سالم بودن بدنه پمپ نمایید.
 • آب هرگز نباید با موتور پمپ کولر در تماس باشد به همین دلیل توصیه می شود از عایق های ورود آب به موتور همچون کلاهک پمپ اطمینان حاصل نمایید.
 • کیفیت برق رسانی به پمپ آب کولر از اهمیت بالایی برخوردار است و توصیه می شود در صورت روشن نشدن پمپ، اولین اقدام بررسی نحوه برق رسانی پمپ باشد.
 • وجود اصطحکاک در انواع پمپ کولر  یکی از عوامل مهم در خرابی پمپ می باشد اما با روغن کاری به موقع می توانیم از اصطحاک و در نهایت آسیب به پمپ جلو گیری کنیم.
 • آب وارد شده به پمپ باید فاقد ذرات جامد بوده تا پس از مدتی موجب ایجاد رسوبات یا لجن نشود زیرا در صورت وجود ذرات جامد در آب این ذرات وارد پمپ شده و در نهایت موجب انسداد مجرای پروانه ها و آسیب به آن ها می شود. توصیه می شود از صافی در کفی کولر استفاده شود و در فواصل زمانی مشخص کفی کولر از رسوبات تخلیه گردد. همچنین تمیز بودن پوشال ها در کاهش مواد جامد درون آب نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
 • باید در فواصل زمانی معین پره های پمپ آب کولری بررسی شود تا در صورت خوردگی و یا انسداد این موضوع رفع گردد.

یکی از سوال های متداول در زمینه پمپ آب کولر این است که انواع پمپ کولر  چگونه می سوزد یا علت کار نکردن پمپ آب کولر چیست در پاسخ به این سوال باید گفت در صورتی که به موارد نام برده شده در فوق توجه لازم نشود، احتمال سوختن یا کار نکردن پمپ آب کولر بسیار خواهد بود.

راهنمای خرید انواع پمپ کولر آبی

 • قدرت زیاد پمپ آب کولر آبی

یکی از مهمترین خصوصیاتی که باید در هنگام خرید پمپ آب به آن دقت کنید، میزان قدرت پمپ برای مکش آب و پاشش آن به پوشال ها است.

شاه کلید تشخیص میزان قدرت پمپ آب، در تعداد پره های پروانه پمپ است. امرزه شاهد انواع پمپ آب در تعداد پره های مختلف 3، 4 و حتی 5 پر هستیم.

هر چه تعداد پره های پروانه پمپ آب بیشتر و قوی تر باشد، به همان نسبت قدرت آن برای مکش و پاشش آب نیز بیشتر خواهد بود.

البته برخی افراد قدرت پمپ آب را در میزان ارتفاع پمپاژ آن می دانند، که ادعای کاملاً درستی است. ارتفاع پمپاژ آب در پمپ های مختلف متفاوت است.

برخی از آن ها حداکثر 2 متر و بعضی دیگر حتی تا 5 متر هم ارتفاع پمپاژ آب دارند و طبیعتاً هر چه ارتفاع پمپاژ پمپ بالاتر باشد، نشان دهنده قدرت بیشتر این وسیله می باشد.

 • کم مصرف بودن انواع پمپ کولر

معمولاً پمپ های آب کولر آبی را به صورت کم مصرف تولید می کنند، به حدی که میزان مصرف برق در این وسیله به 16 وات هم نمی رسد.

اما متاسفانه پمپ هایی هستند که مصرف برق آن ها به 65 وات هم می رسد، در نتیجه باید در هنگام خرید این وسیله به میزان برق مصرفی درج شده بر روی دستگاه توجه کرد.

البته اگر به دنبال این هستید که پمپ آب کولر آبی شما هیچ مصرف برقی نداشته باشد، می توانید دستگاه پمپ آب خود را از بین پمپ های آب مکانیکی انتخاب کنید.

 • توجه به میزان عایق کاری پمپ آب

اگر از یک تعمیرکار یا سرویسکار کولر آبی دلیل اصلی سوختن پمپ آب را بپرسید، به شما خواهد گفت که تماس آب با قسمت الکتروموتور پمپ آب سبب سوختن آن شده است.

به همین دلیل است که از یک پوشش کلاهکی بر روی پمپ آب استفاده می کنند تا آب در حال ریزش از پوشال های کولر آبی با قسمت موتوری پمپ تماس نداشته باشد.

به دلیل اهمیت این موضوع، بسیاری از سازندگان و طراحان پمپ آب کولر آبی به تعبیه پوشش یک پارچه برای پمپ آب اقدام کرده اند.

در این سری مدل ها پمپ آب در داخل یک عایق پلاستیکی امن قرار می گیرد تا از تماس با آب محفوظ باشد.

 • تجهیز بودن انواع پمپ کولر به سنسور دما

همانطور که تماس موتور پمپ با آب سبب سوختن آن می شود، گرمای بیش از حد پمپ نیز باعث اوورلود کردن این وسیله خواهد شد.

بنابراین امرزوه شاهد تولید پمپ آب کولر آبی مجهز به سنسور دما هستیم، تا به محض اینکه پمپ آب داغ کرد، سریعاً برق دستگاه را قطع کرده و از این طریق مانع سوختن آن شود.

توجه داشته باشید که نصب کولر آبی در اغلب موارد بر روی پشت بام و در معرض گرمای شدید که چرخش پروانه پمپ نیز خود یک عامل داغ کردن این وسیله می شود.

در نتیجه تجهیز بودن پمپ آب به سنسور دما یا سوئیچ ایمنی حرارت به منظور خنک کنندگی پمپ آب و ممانعت از سوختن سیم پیچ آب بسیار ضروریست، به حدی که می تواند جلوی آتش گرفتن کولر آبی را نیز بگیرد.

انواع پمپ کولر  الکتروژن و دمنده دو نمونه از این مدل پمپ های آب کولر دارای سنسور حرارتی است.

توضیحات بیشتر در مورد این محصولات را می توانید در قسمت معرفی بهترین مارک پمپ آب کولر آبی در انتهای همین متن مشاهده کنید.

انواع پمپ کولر الکتروژن مدل البرز

الکتروژن برندی ایرانی و با کیفیت است که چند سالی است که در زمینه پمپ آب خانگی فعالیت می کند و به دلیل کیفیت ساخت بالا، قیمت مناسب در کنار داشتن گارانتی توانسته نام خود را به عنوان یکی از بهترین سازندگان پمپ در ایران شناسایی کند. یکی از انواع پمپ تولیدی در این شرکت، پمپ آب کولری الکتروژن مدل البرز است. این پمپ کولر از بهترین پمپ های کولری موجود در بازار است که با نام تیپ 31400 شناخته می شود. تیپ 31400 پمپ کولر الکتروژن در فرکانس های 50 و 60 هرتز کار می کند و جنس سیم پیچ آن از مس است در نتیجه هم بازدهی و هم طول عمر آن بیشتر می باشد. میزان توان خروجی آن 60/1 اسب بخار و با برق تکفاز کار می کند. این مدل پمپ برای انواع کولرهای آبی 3000، 5000 و 7000 می تواند استفاده شود. 

پمپ کولر الکتروژن مدل سبلان

انواع پمپ کولر الکتروژن که با نام تیپ 31402 شناخته می شود، مدل سبلان است. این تیپ پمپ کولر الکتروژن در فرکانس 50 کار می کند و جنس سیم پیچ آن از آلومینیوم است. به دلیل جنس آلومینیومی سیم پیچ مدل سبلان از قیمت پایین تری برخوردار است. توان خروجی 60/1 اسب بخار، برق تکفاز، سرعت نامی 2400 دور بر دقیقه و جریان مصرفی 0.35 آمپر است. جنس پروانه و بدنه پمپ کولری از پلاستیک مهندسی است که برای کاربرد این نوع پمپ ها مناسب است.

پمپ آب کولر موتوژن

شرکت موتوژن دیگر سازنده پمپ خانگی در ایران است که اخیرا پمپ های آب خانگی شامل انواع پمپ کولر موتوژن را به محصولات خود اضافه کرده است. پمپ های آب کولری موتوژن در مدل های با سیم پیچ مسی و آلومینیومی تولید می شوند که در نوع سیم پیچ مسی به دلیل مقاومت بالاتر نسبت به آلومینیومی طول عمر بالاتر دارد و احتمال سوختن آن به دلیل نوسانات برق کمتر است. جریان مصرفی برق در آنها 0.35 آمپر و توان نامی حدود 50 وات می باشد

پمپ کولر مگاژن بیهق

انواع پمپ کولر مگاژن بیهق از پمپ های قیمت مناسب موجود در بازار است که مشخصاتی مشابه دیگر پمپ های کولری دارد و می تواند نیاز مشتریان را برای پمپاژ آب داخل کولر آبی برطرف کند. پمپ کولر مگاژن بیهق دارای جنس پوسته و پروانه از پلاستیک مهندسی، جنس سیم پیچ مسی، توان نامی 45 وات و سرعت نامی 2400 دور بر دقیقه می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *