لوازم یدکی

دلایل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو ؟

دلایل بالارفتن مصرف سوخت

دلایل افزایش مصرف سوخت ماشین چیست؟

دلایل بالارفتن مصرف سوخت افزایش مصرف سوخت ماشین دلایل خاصی دارد و نشان دهنده وجود مشکل در خودرو می باشد، در ادامه سعی کرده ایم تا تمامی دلایل افزایش مصرف سوخت خودرو را بیان کنیم، پس حتما تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

مصرف سوخت چطور اندازه‌گیری می‌شود؟

به میزان سوخت مصرف شده در یک مسافت مشخص، مصرف سوخت گفته می‌شود و معمولاً هم بر اساس لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر یا گالن در مایل اندازه‌گیری خواهد شد. با اینکه مفهوم مصرف سوخت کالا موضوع مشخص و آشنایی محسوب می‌شود، اما یکی از معیارهای مهمی است که در زمان خرید خودرو باید به آن توجه کنیم. خودروها با توجه به مواردی مثل وزن، نوع موتور و سیستم سوخت‌رسانی، مصرف سوخت مشخص و متفاوتی دارند، دلایل بالارفتن مصرف سوخت  بنابراین در زمان خرید خودرو به‌خصوص خودروهای کارکرده باید به این موضوع توجه زیادی داشته باشید.

علت مصرف زیاد بنزین چیست؟

یکی از مشکلاتی که همه صاحبان خودرو ممکن است با آن روبه‌رو شوند، دلایل بالارفتن مصرف سوخت  در خودرو است که دلایل گوناگونی می‌تواند موجب به وجود آمدن آن شود. به‌طور کلی عوامل بسیاری در افزایش مصرف سوخت خودروهای بنزینی تأثیرگذار است که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

دلایل بالارفتن مصرف سوخت بالانس نبودن چرخ های ماشین

شاید برایتان جالب باشد اما یکی از علت های زیاد شدن مصرف سوخت خودرو، بالانس نبودن چرخ های خودرو می باشد، زیرا زمانی که چرخ های ماشین بالانس نباشد، وزن خودرو به درستی بین چرخ ها تقسیم نشده و در نتیجه خودرو باید نیروی بیشتر برای حرکت مصرف کند که موجب افزایش مصرف سوخت خودرو می گردد.

شایان ذکر است که بالانس نبودن چرخ های خودرو باعث وارد شدن صدمات مختلفی به قطعات جلوبندی خودرو می شود که باید برای جلوگیری از این مشکل سریعا چرخ ها را بالانس کنید.

نوع و سبک رانندگی خودرو

دلایل بالارفتن مصرف سوخت سبک رانندگی کاملا می تواند در مصرف سوخت تاثیر مستقیم بگذارد به طور مثال

رانندگانی که همیشه خودرو را با دور موتور بالا می رانند مصرف سوخت بالا تری نسبت به رانندگانی که با دور موتور های پایین تر رانندگی میکنند دارند .

و همچنین رفتار های رانندگی مثل شتاب گرفتن بی جا و ترمز زدن های ناگهانی نیز مصرف سوخت را بالا می برند .

یکی دیگر از موارد تاثیر گذاردر دلایل بالارفتن مصرف سوخت درست عوض کردن دنده است که این موضوع در خودرو های اتوماتیک مشکل ساز نیست . اما در خودرو های دنده ای هر در هر بازه ای از سرعت باید از دنده مناسب اون بازه استفاده کرد اگر سرعت زیاد باشد و از دنده کمتر استفاده کرد به موتور فشار بیش از حد می اید .

و اگر در سرعت پایین از دنده بالا تر استفاده شود به اصطلاح دنده مرده شده است و فقط سوخت هدر رفته است .

دلایل بالارفتن مصرف سوخت روغن موتور

تعویض روغن در فواصل منظم و پیشنهادی سازنده می تواند در دلایل بالارفتن مصرف سوخت موثر باشد. اگر بازده سوخت خودرو شما پایین آمده و مدتی است که روغن موتور را تعویض نکرده‌اید ممکن است روغن قدیمی باعث افزایش مصرف سوخت باشد.

سیستم تهویه خودرو

دلایل بالارفتن مصرف سوخت کولر خودرو انرژی خود را از موتور خودرو می‌گیرد و موتور هم از سوخت تعذیه می‌کند. بنابراین وقتی کولر خودرو را روشن می‌کنید مصرف سوخت بالا می‌رود. میزان بالا رفتن مصرف سوخت در هنگام روشن کردن سیستم AC خودرو بستگی به مدل و نوع خودرو دارد ولی معمولا به میزان ۱۰ درصد مصرف بنزین را افزایش می‌دهد.

خرابی فیلترهای هوا و سنسورهای اکسیژن

از میان دلایل گوناگونی که دلایل بالارفتن مصرف سوخت  خواهد کرد فیلترهای هوا خودروی خود را تمیز نگه دارید تأثیر آن در مصرف سوخت است. در صورت کثیفی یا رسوب‌گرفتگی فیلترها، هوای کمتری از طریق آن‌ها وارد محفظه احتراق موتور شده و به دنبال آن موتور برای تأمین نیروی لازم جهت حرکت متحمل فشار بیشتری خواهد شد.

در کنار فیلترهای هوا، موتور خودرو دارای سنسورهای اکسیژنی است که مسئولیت اندازه‌گیری مخلوط سوخت و هوا درون محفظه احتراق را به عهده دارند، پس با توجه به وظیفه این قطعه میزان سوخت مورد نیاز از طریق آن اطلاع داده می‌شود. در صورتی که این سسنسورها به‌درستی کار نکنند ممکن است سیستم به‌طور خودکار بیشتر از میزان مورد نیاز موتور به آن سوخت برساند که علاوه بر بالا بردن مصرف سوخت در نحوه عملکرد موتور هم اختلال ایجاد می‌کند.

دلایل بالارفتن مصرف سوخت تنظیم نبودن باد لاستیک های ماشین

تنظیم نبودن فشار باد تایر ها یکی از دلایل بالارفتن مصرف سوخت می باشد که با تنظیم کردن باد لاستیک ها به صورت دوره ای می تواند مانع از این مشکل شد.

توقف در حالت سلو

توقف های طولانی در هنگامی که خودرو روشن است علاوه بر فشار زیاد به خودرو دلایل بالارفتن مصرف سوخت خودرو می شود .یکی از توصیه های که به رانندگان می شود این است که در صبح های زمستان اتوموبیل شان نیاز به گرم شدن در حالت درجا ندارد و فقط کافی است چند ثانیه بعد از استارتبه ارامی با دور موتور پایین حرکت کرد تا خودرو به صورت طبیعی و نرمال گرم شود و به دمای مطلوب برسد .

شمع‌ها، کوئل‌ها و وایرها

شمع‌ها وظیفه جرقه‌زدن و مشتعل کردن گاز متراکم در پیستون را دارند و وظیفه کوئل‌ها تبدیل و رساندن برق باتری به شمع‌ها، برای جرقه‌زدن است .عملکرد ضعیف شمع‌ها با دلایل بالارفتن مصرف سوخت ارتباط مستقیمی دارد. توصیه می‌شود شمع‌ها را بعد از مسافت توصیه شده در دفترچه راهنمای خودرو، تعویض کنید.

انژکتورهای سوخت

وظیفه انژکتورها پاشش سوخت به محفظه سیلندرها است. معمولا به دلیل کیفیت پایین بنزین‌ انژکتورها دچار گرفتگی می‌شوند و نسبت بنزین و هوا در محفظه سیلندر بهم می‌ریزد و دلایل بالارفتن مصرف سوخت  می رود و همچنین خودرو نیز دچار خام‌سوزی می شود .

رانندگی با دنده اشتباه

در خودروهای دنده‌ای باید متناسب با سرعت خودرو دنده عوض کنید. رانندگی با دنده پایین در سرعت بالا و انتخاب دنده بالا در سرعت پایین (به اصطلاح دنده مرده) به موتور فشار زیادی وارد می‌آورد و باعث هدر رفتن بنزین می‌شود و طول عمر قطعات مکانیکی خودرو را کاهش می‌دهد.

تعمیر و نگهداری ضعیف

اگر از آن دسته افرادی هستید که اصلا یادتان نیست آخرین بار چه زمانی خودروی خود را برای سرویس دوره‌ای برده‌اید، مطمئن باشید که مصرف بنزین بسیار بالایی دارید. نگهداری ضعیف خودرو و عدم رسیدگی به‌موقع باعث می‌شود قطعات خودرو به خوبی کار نکنند، توان موتور کاهش پیدا کند و برای کارکردن در همان محدوده کیلومتر بنزین بیشتری مصرف کنید.

دلایل بالارفتن مصرف سوخت معیوب بودن موتور

متخصصان می‌گویند زمانی که تنظیم موتور دچار اشکال شده یا از زمان سرویس کردن آن گذشته باشد، راندمان سوخت آن کاهش پیدا می‌کند. در موتورهای بنزینی ایراد در شمع موتور، المان‌های تمیزکننده هوا یا فیلترهای سوخت در کنار سنسورهای اکسیژن و دریچه گاز می‌تواند در عملکرد موتور اختلال ایجاد کند و افزایش مصرف سوخت را به دنبال داشته باشد.

روغن موتور بی‌کیفیت

نوع روغن موتور مصرفی شما می‌تواند دلایل بالارفتن مصرف سوخت را تا ۱۲ درصد افزایش دهد. توصیه می‌شود روغن موتورهایی را انتخاب کنید که در کاهش اصطکاک مؤثر هستند. استفاده از روغن‌های سینتیک یا مصنوعی یا روغنی که در راهنمای استفاده از خودرو پیشنهاد می‌شوند نیز راه‌های مناسبی برای جلوگیری از بالا رفتن مصرف سوخت هستند.

چگونه مصرف سوخت را کم کنیم؟

رانندگی کم‌مصرف می‌تواند سالانه صدها هزار تومان در هزینه سوخت شما صرفه‌جویی کند، ایمنی جاده را بهبود بخشد و از فرسودگی وسیله نقلیه جلوگیری کند. در ادامه با روش‌هایی آشنا می‌شوید که در کاهش مصرف خودرو به شما کمک می‌کند:

 • سرعت خود را به‌آرامی افزایش دهید.
 • سرعت خودرو را ثابت نگه دارید.
 • ترافیک را پیش‌بینی کنید.
 • از سرعت بالا اجتناب کنید.
 • دلایل بالارفتن مصرف سوخت استفاده از ترمز را به حداقل برسانید.
 • باد تایرها را چک کنید.
 • کابل‌های باتری را بررسی کنید.
 • از بررسی و تعویض قطعات حیاتی ماشین غافل نشوید.
 • هنگام رانندگی پای خود را از روی پدال ترمز بردارید.
 • تا حد ممکن جاده‌های هموار را برای رانندگی انتخاب کنید.
 • دلایل بالارفتن مصرف سوخت از سلامت سیستم تعلیق خودروی خود اطمینان پیدا کنید.
 • از حمل بار سنگین خودداری کنید.
 • هنگام توقف‌های طولانی‌مدت خودرو را خاموش کنید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *